PLATYPUS (Ornitorenk) / Australia - Tasmania

The platypus (Ornithorhynchus anatinus) is a semiaquatic mammal endemic to eastern Australia, including Tasmania. Together with the four species of echidna, it is one of the five extant species of monotremes, the only mammals that lay eggs instead of giving birth. It is the sole living representative of its family (Ornithorhynchidae) and genus (Ornithorhynchus), though a number of related species have been found in the fossil record... (read more)

Ornitorenk veya platipus veya Türkçedeki yaygın adıyla gagalı memeli (Ornithorhynchus anatinus), 39-60 cm boylarında, Doğu Avustralya ve Tazmanya'ya özgü bir yarı-deniz memelisidir.
Ornitorenkler, doğum yapmak yerine yumurtlayan memeliler olan tek deliklilerin hâlâ var olan beş tanesinden biridir... (devamını oku)

click to video

click to photos

TARSIER / Cadı Maki

Tarsiers are haplorrhine primates of the family Tarsiidae, which is itself the lone extant family within the infraorder Tarsiiformes. Although the group was once more widespread, all the species living today are found in the islands of Southeast Asia.
Within the family Tarsiidae, there are two extinct genera, Xanthorhysis and Afrotarsius. However, the placement of Afrotarsius is not certain, and is sometimes listed in its own family, Afrotarsiidae, within the infraorder Tarsiiformes, or considered an anthropoid primate... (read more)

Uzaylı tipli bir maki benzeri. Cadı makigiller veya Uzun bacaklıgiller (Tarsiidae, Tarsius), bir primat familyası. Güneydoğu Asya'nın adalarında yaşayan, küçük, gece faal hayvanlardır. Maki olarak adlandırılmalarına rağmen makimsilere dahil değildirler... (devamını oku)

click to video

click to eyes video (some scary:=)

click to photos

OKAPİ / Congo Republic

The okapi, (Okapia johnstoni) is a giraffid artiodactyl mammal native to the Ituri Rainforest, located in the northeast of the Democratic Republic of the Congo, in Central Africa. Although the okapi bears striped markings reminiscent of zebras, it is most closely related to the giraffe.
The generic name Okapia derives from the Lese Karo name o'api, while the specific name (johnstoni) is in recognition of the explorer Harry Johnston, who organized the expedition that first acquired an okapi specimen for science from the Ituri Forest in the Democratic Republic of the Congo... (read more)

Okapi (Okapia johnstoni), zürafagiller (Giraffidae) familyasından geviş getiren bir çift toynaklı türü. İlk bakışta görünüşü bir zürafadan daha çok atı andırır, ve arka kısmında zebralarda olduğu gibi siyah beyaz çizgileri vardır. Orman zürafası veya Kısa boyunlu zürafa gibi adlandırmalara da rastlanılabilir... (devamını oku)

click to video

click to photos

STAR NOSED MOLE / Yıldız Burun

The star-nosed mole is easily identified by the 11 pairs of pink fleshy appendages ringing its snout, which is used as a touch organ with more than 25,000 minute sensory receptors, known as Eimer's organs, with which this hamster-sized mole feels its way around. With the help of its Eimer's organs, it may be perfectly poised to detect seismic wave vibrations... (read more)

Bir köstebek türü, burnunun ucunda simetrik ve halka şeklinde düzenlenmiş pembe renkli ve son derece hassas 22 duyargamsı uzantı yer alır. Yıldızı hatırlatan bu anatomik yapıdan dolayı yıldız burunlu köstebek adını almıştır. Yıldız duyargalarda bulunan ve Eimer organı olarak adlandırılan çok hassas dokunma hissine sebep olan sinir kümelerinden 25.000'den fazla bulunur... (devamını oku)

click to video

click to photos

MALAYAN TAPIR / Hint Tapiri

The Malayan tapir (Tapirus indicus), also called the Asian tapir, is the largest of the four species of tapir and the only one native to Asia. The scientific name refers to the East Indies, the species' natural habitat. In the Malay language, the tapir is commonly referred to as cipan, tenuk or badak tampong... (read more)

Hint tapiri omuzlarından kalçalarına kadar beyaz renkli kıllarıyla oldukça kolay tanınır. Diğer tapirlerde olduğu gibi kulaklarındaki beyaz renkli kısmın dışında vücudunun geri kalan kısmı siyah renklidir. Farklı renkli kılları sayesinde kolaylıkla gizlenebilir. Uyumak için yattığında diğer hayvanlar onu büyük bir kaya parçası ile karıştırabilir... (devamını oku)

click to video

click to photos

SLOTH / Üç Tırnak Tembel Hayvan

Sloths are medium-sized mammals belonging to the families Megalonychidae (two-toed sloth) and Bradypodidae (three-toed sloth), classified into six species. They are part of the order Pilosa and are therefore related to armadillos and anteaters, which sport a similar set of specialized claws.
Extant sloths are arboreal (tree dwelling) residents of the jungles of Central and South America, and are known for being slow-moving, and hence named "sloths". Extinct sloth species include many ground sloths... (read more)

Tüm memeliler arasında en yavaş hareket eden hayvanlar olarak bilinirler. Dakikada en fazla yarım metre kadar hareket ettiği hesaplanmıştır. Tembel hayvanlar, günde 15 ila 18 saat uyuyarak en çok uyuyan hayvanların başında gelirler. Kalan zamanda ise yemek yerler ve tutundukları ağaç dalını değiştirirler. Fazla yemek yemedikleri ve su içmedikleri bilinir... (devamını oku)

click to video

click to photos

AYE AYE

The aye-aye (Daubentonia madagascariensis) is a lemur, a strepsirrhine primate native to Madagascar that combines rodent-like teeth and a special thin middle finger to fill the same ecological niche as a woodpecker. It is the world's largest nocturnal primate, and is characterized by its unusual method of finding food; it taps on trees to find grubs, then gnaws holes in the wood using its forward slanting incisors to create a small hole in which it inserts its narrow middle finger to pull the grubs out. (read more)

En ilginç primat - lemur türlerinden. Sadece şekil olarak değil, özellikle de beslenme yöntemiyle ve bu iş için uzmanlaşmış özel parmağıyla da ilginç olma sıfatını hakediyor. Video'da nasıl beslendiğini izleyeceksiniz...

click to video

click to photos

FRILL-NECKED LIZARD / Yeleli Kertenkele

The frill-necked lizard is so called because of the large ruff of skin which usually lies folded back against its head and neck. The neck frill is supported by long spines of cartilage which are connected to the jaw bones. When the lizard is frightened, it gapes its mouth, exposing a bright pink or yellow lining; the frill flares out as well, displaying bright orange and red scales... (read more)

Efsanevi ejderhaların torunlarından, küçük bir modeli elbet, "fırfırlı kertenkele" olarak da adlandırılır. Bir tehlike anında, düşmanlarına karşı olduğundan büyük görünmek için yelelerini kabartır, genellikle işe yarar, tüm akrabalarından farklı olarak, iki ayakları üzerinde bir koşu tarzına sahiptir ayrıca...

click to video

click to photos

ARMADILLO / Tatu

Armadillos are small to medium-sized mammals. The smallest species, the pink fairy armadillo, is roughly chipmunk-sized at 85 g (3.0 oz) and 11 cm (4.3 in) in total length. The largest species, the giant armadillo, can be the size of a small pig, weigh up to 60 kg (130 lb) and be over 100 cm (39 in) long. They are prolific diggers. Many species use their sharp claws to dig for food, such as grubs, and to dig dens. The nine-banded armadillo prefers to build burrows in moist soil near the creeks, streams, and arroyos around which it lives and feeds... (read more)

Armadillo ya da yaygın adıyla tatu, ana yurdu Güney Amerika olan plasental memelidir. Ortalama 75 cm. uzunluğundadır. Armadilloların vücudu bir tür zırhla korunur (ismini de İspanyolcada zırhcık anlamına gelen kelimeden alır), En ilginç özelliği, bir tehlike anında büzüşerek bir küre şeklini almasıdır... (devamını oku)

click to video

becomes a ball!

click to photos

FAIRY ARMADILLO / Pembe Cüce

The pink fairy armadillo (Chlamyphorus truncatus) or pichiciego is the smallest species of armadillo (mammals of the family Dasypodidae, mostly known for having a bony armor shell). It is found in central Argentina, where it inhabits dry grasslands and sandy plains with thorn bushes and cacti... (read more)

Pembe Armadillo olarak da bilinen, Armadillo sülalesinin bir başka ilginç üyesi, en küçüklerinden.
Zırhı sadece sırtını kaplıyor ve pembe - sarı tonlarında farklılaşyor...

click to video

at the table

click to photos

DANCING LEMUR

The ring-tailed lemur (Lemur catta) is a large strepsirrhine primate and the most recognized lemur due to its long, black and white ringed tail. It belongs to Lemuridae, one of five lemur families, and is the only member of the Lemur genus. Like all lemurs it is endemic to the island of Madagascar. Known locally in Malagasy as maky or hira, it inhabits gallery forests to spiny scrub in the southern regions of the island. It is omnivorous and the most terrestrial of lemurs. The animal is diurnal, being active exclusively in daylight hours... (read more)

Lemur sülalesinin en ilginç üyesi, danseder gibi yürümeleriyle ünlüler... Çizgili kuruklularla birlikte Makigiller (Lemuridae), grubunun en çok tanılan maymun familyası. Tüm makimsiler gibi sadece Madagaskar'da bulunurlar. Eskiden bu familya'ya koyulan kedi makisigiller ve oyuncu makigiller artık ayrı familyalara ayrılmaktalar... (devamını oku)

click to video

click to photos

LIGER - TIGON / Kaslan

The liger is a hybrid cross between a male lion (Panthera leo) and a tigress (Panthera tigris). Thus, it has parents with the same genus but of different species. It is distinct from the similar hybrid tiglon. It is the largest of all known extant felines. Ligers exist only in captivity because the habitats of the parental species do not overlap in the wild... (read more)

Kedigillerin en büyüğü, doğada varolmayan, hayvanat bahçelerinde kazara (belki de bilinçli) aslan - kaplan çiftleşmesinden üremiş bir dev kedi. Genetik bozulma sonucu Vahşi içgüdüleri kaybolmuş, durmadan büyüyen, kısa ömürlü... (devamını oku)

click to video

click to photos

MUSK DEER / Misk Geyiği

Musk deer resemble small deer with a stocky build, and hind legs longer than their front legs. They are approximately 80 to 100 centimetres (31 to 39 in) long, 50 to 70 centimetres tall at the shoulder, and weigh between 7 and 17 kilograms. The feet of musk deer are adapted for climbing in rough terrain. Like the Chinese water deer, a cervid, they have no antlers, but the males do have enlarged upper canines, forming sabre-like tusks. The dental formula is similar to that of true deer... (read more)

Boynuzsuz bir geyik türü, Vampir dişleri ile dikkat çeker. Misk geyikleri birbirlerine çok benzer ve bu yüzden bazı bilimciler onların hatta tek bir tür olduğunu savunur. Renkleri çoğunlukla koyu kahverengi olur, türden türe ufak renk farkları olabilir. Ancak en çok dikkati çeken özellikleri ağızlarından aşağıya doğru dikilen iki uzun dişe sahip olmalarıdır. Parfüm sanayii nedeniyle tehlikedeler... (devamını oku)

click to video

click to photos

PROBOSCIS MONKEY

Also known as Long-nosed Monkey is a reddish-brown arboreal Old World monkey. It is the only species in monotypic genus Nasalis. As you can see from the photo the strange thing in this animal is the large nose.
The Proboscis Monkey also has a large belly, as a result of its diet. Its digestive system is divided into several parts, with distinctive gut flora, which help in digesting leaves. This digestive process releases a lot of gas, resulting in the monkey's "bloated" bellies. A side-effect of this unique digestive system is that it is unable to digest ripe fruit, unlike most other simians. The diet consists mainly of fruits, seeds and leaves... (read more)

Karadenizli Maymun olarak da adlandırabilriz herhalde, ama Dünya'da sadece Borneo Adası'nda yaşayan maymunlardan biri proboscis maymunları. Proboscis maymunlarının en belirgin özelliği uzun burunları. Bir de midelerini büyüklüğüyle nam salmışlar... (devamını oku)

click to video

click to photos


SKY      LAND      WATER      MEMORIAL      GALLERIES      COMMENTS      FRIENDS      CONTACT